İstiridye Mantar Yetiştiriciliği

İstiridye mantarı nedir?

İstiridye mantarı doğada kavak ağaçlarında yetişen son derece faydalı bir besin türüdür.  Şeklinin şapka şeklinde olması ve istiridye kabuğuna benzemesi nedeniyle adına istiridye mantarı denilmektedir.  İstiridye mantarının üretiminin Türkiye’de yaygınlaşması sonucunda kırmızı ete rakip olduğu biliniyor. Hem faydalarının insanlar tarafından öğrenilmesi hem de ekonomik olması nedeniyle istiridye mantarı üretimi tam yatırım yapılacak bir iş koludur.

İstiridye mantarı nasıl yetiştirilir?

İstiridye mantarını yetiştirmek için Kapalı izolasyonu olan yâda mantar üretimi için özel kurulan sistemler le üretim yapabilirsiniz. Klima, havalandırma, nemlendirme, aydınlatma gibi üretim ekipmanları gereklidir. Yani mantarın doğal ortamını oluşturulması gerekir. Serin, gölgelik, bol oksijenli alanlarda istiridye mantarı yetişir.

İstiridye mantarı kompostu nedir, nasıl oluşur?

Mantar kompostosu nedir?

Mantar üretimi için lazım olan ana madde Kompost maddesidir.  Mantar Kompost, mantar yetiştiriciliğinin canlı ve yararlı bir yan ürünüdür.  Bu büyüme ortamı,  saman, mısır koçanı, pamuk çekirdeği gövdeleri, çay atığı, pirinç kavuzu ve diğer doğal organik maddelerden gelen saman gibi tarımsal malzemelerin bir karışımıdır. mantarhane bu karışımların yanına 13 farklı besleyici besin maddesi kullanmaktadır. Bu ürünler, mantarların besin kaynağı olarak kullanılan zengin organik bir ortama dönüştürülür. Mantar ürünü hasat edildikten sonra, bu organik materyal, “mantar komposto” olarak adlandırılan tutarlı homojen bir yan ürün haline getirildiği üretim haneden çıkarılır.
Mantarın doğada yetiştiği kavak ve kayın ağacının oluştuğu ortamda Kompost denilen ortam oluşur.  İstiridye mantarı komposto, mantar miselleri yani tohumlar uygun sıcaklık ve nem altında kuluçka döneminde mantar vermeye hazır hale gelir. Daha sonra yine uygun ortam şartları altında istiridye mantarı toplanacak boyutlara gelir.

İstiridye mantarını üretirken bazı konulara dikkat etmek gerekir.

İstiridye mantarı üreticiliği yapmak için aşağıda verdiğimiz bir takım hususları inceleyebilirsiniz.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  Kültür Mantarında görülen Fungal hastalıklar

1- Sermayeniz muhakkak olmalıdır.

2-  Üretim tesisi için en az 300 metrekarelik alana ihtiyaç vardır.

3- Günde en az bir kişinin kontrol etmesi gerekir.

İstiridye Mantar Yetiştiriciliği ,mantar üreticiliği , Ticari olarak mantar üretimi  özel izolasyonlu çadırlarda mı tünel ya da depolarda mı üretilecek onun kararı verildikten sonra mantar yetiştiriciliğinde iki hususun oluşmuş olması gerekiyor.

İklim şartları ve tarlanın durumudur.  Mantarların yetişmesi için mantarın üretildiği özel karışım Kompost ürünlerinin satın alınması gerekmektedir.. Günümüzde mantar yetiştiriciliği için mekân ve ekolojinin şartlarının uyumu sağlanmaya çalışır ve üretimin nerede yapılacağına karar verilir.

Şimdi burada bir konuya açıklık getirilmelidir. Mantarlar diğer bitkiler gibi tohumlu veya tohumsuz olmamakla birlikte sporlarıyla çoğalarak yayılır ve üretim başlamış olur. Bu sporlarında besi ortamında çimlendirilmesi gerekiyor. Miselin yana mantarın tohumunun ürünü bu şekilde oluşturuluyor. Mantar üretimi için lazım olan ana madde Kompost maddesidir.  Bu madde kendi besinini yapamayan mantarlara bitkiler ve hayvanların kalan artıklarıyla beslenme imkânı verilmiştir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir